FFF-mensie-010

Ako na to

Všetko, a hlavne film, by mal mať svoj scenár… – neznámy režisér

Skôr, ako sa pustíte do bezhlavého natáčania tých najpodivuhodnejších fyzikálnych javov, je dobré na chvíľku sa zastaviť a kus porozmýšlať. Rozmýšlajme spolu:

  1. Nápad – či už si ho necháš pre seba, alebo ho zrealizuješ s kamarátmi, bez nápadu to nepôjde.
  2. Scenár – aby všetko išlo tak, ako má, a aby sa všetko nerobilo na poslednú chvíľu, je dobré premyslieť si scenár. Čo? Ako? Kde? Kedy? S kým?… Ak máš v pláne použiť nejakú komerčne šírenú skladbu, pripravili sme pre teba krátky dokument, kde sa sa dočítaš, čo všetko musíš pre legálne použitie tejto skladby spraviť.
  3. Realizácia – ak máš scenár, realizácia bude lahoda, či? Na začiatku realizácie by bolo vhodné rozhodnúť sa, s akou technikou budeš natáčať. V dnešnej dobe nie je problém natočiť pekný film na mobilný telefón. Nech už sa rozhodneš akokoľvek, mal by si vedieť, že ak budeš natáčať na mobil vo FullHD, tak síce to bude “FullHD”, ale tvoj mobil to natoľko skomprimuje, že môžeš mať problém s následnou úpravou v PC. Osobne ti odporúčame použiť nejakú novšiu kameru alebo fotoaparát (digitálnu zrkadlovku). Natočené zábery by bolo dobré mať v čo najkvalitnejšom formáte. Dôležité je, aby sa natočený materiál dal stiahnuť do PC a upraviť podľa tvojich predstáv a vopred napísaného scenára.
  4. Strih – všetko natočené treba aj postrihať. Namiesto nožníc odporúčame ľubovoľný freeware – MovieMaker, Apple iMovie, Avid FreeDV. S video – editorom je dobré sa najprv zoznámiť a až potom strihať natočené zábery. V rámci strihu netreba zabudnúť na názov filmu a začiatočné alebo konečné titulky. Okrem iného je dôležité, aby si si všetky verzie filmov priebežne ukladal. Predídeš tak zbytočným stresom, keď sa niečo pokazí…
  5. Export – aký bude výsledný formát a kvalita? Veľmi dôležité je, v akom formáte bude film, ktorý budeš/budete napalovať na DVD. Videá na DVD bývajú najčastejšie v kvalite PAL (720x576p – 576p) a formáte MPEG-2. Premietanie na festivale bude z DVD, preto by sme ťa poprosili, aby si svoj film exportoval tak, ako je napísané vyššie. Ušetríš tým čas a psychickú pohodu organizátorov.
  6. Doručenie – najdôležitejšie je všetko bezpečne zabaliť a poslať doporučene (na pošte musíš vypísať podací lístok) na adresu: P-MAT.n.o, Ambroseho 2, 851 04 Bratislava. Prijímame iba obálky s dátumom do termínu uvedeného v pravidlách.

Licencia –  Súčasťou prihlásenia filmi na festival je aj podpísanie licenčnej zmluvy. Aby sme tvoj film mohli premietať na festivale a potom mohol byť zverejnený na internete, je potrebné, aby si ako autor filmu podpísal licenciu Creative Commons 3.0. Je to svetovo uznávana licencia, ktorá sa používa pre diela šírené na internete.  Pri akomkoľvek zverejnení tvojho videa budú všetci musieť uviesť, že autorom videa si ty.

Ako mať vo filme legálnu hudbu?

Z pohľadu autorského zákona bude najjednoduchšie, ak vo svojich filmoch použijete legálnu hudbu, ktorú môžete nájsť napríklad na Freeplaymusic. Za legálne sa považuje aj použitie vlastnej nahrávky ľubovoľnej skladby. Pokiaľ by ste chceli do svojich filmov vložiť zvuky (smiech, spláchnutie,…), nájdete ich napíklad na Wikimedia alebo na Freesound. Pri použití týchto zvukov je dôležité splniť podmienky Creative Commons, čo najčastejšie znamená uviesť meno autora skladby (zvuku) v titulkoch filmu. Pre viac informácií si určite prečítajte nasledujúci text. K použitiu skladieb s licenciou Creative Commons sa vzťahuje aj hudba dostupná na Soundcloude.

Ak vo svojich filmoch použijete ľubovoľnú komerčnú skladbu a uvediete ju v záverečných titulkoch, hrozí vám iba jediné riziko: vaše video nebude môcť byť voľne uverejnené na našom kanáli Youtube a našej stránke. O premietanie na festivale sa však nemusíte strachovať, hromadnú licenciu na jednorázové prehratie za vás zaplatíme my :) .

Ak by ste si chceli prečítať niečo viac, odporúčame vám napríklad: