FFF-mensie-005

FAQ (otázky a odpovede)

Q: Prečo sú podmienky na minimálne rozlíšenie?
A:
Aby sa na film dalo pozerať. Skúste si pustiť na youtube nejaké video v rozlíšení 360p a dajte si ho na celú obrazovku… Vidíte ho štvorčekovane? A predstavte si, ako by asi vyzeralo na veľkom plátne… Normálne bežné domáce kamery by mali zvládať 576p (rozlíšenie PAL ako na telke), poprípade viac. Aj dnešné kompaktné fotoaparáty zvládajú už celkom dobré rozlíšenia, HD (1280×720) je bežné. Samozrejme, vysoké rozlíšenie ešte nezaručuje kvalitný obraz, nesnažte sa o príliš veľkú kompresiu do rôznych formátov.

Q: Aký je najlepší formát na video?
A:
Videoformátov je v súčasnosti strašne veľa. Iste ste sa stretli s rôznymi príponami – mpg, avi, mov, mp4, mkv, flv, vob, wmv… Rôzne softvéry podporujú rôzne formáty. Windows Movie Maker pravdepodobne podporuje len export do .wmv a neponúka veľa možností nastavenia tohto formátu, na druhej strane ale výsledok vyzerá lepšie ako nastavovanie iného formátu neskúsenými rukami. Pri exporte do .mp4 odporúčame jednoznačne dvojprechodové kódovanie (two-pass encoding) a dostatočnú bitovú rýchlosť (pri FullHD okolo 6000 kb/s, pri menších rozlíšeniach 2000-3000 kb/s). Ak pracujete na produktoch firmy apple, tie pravdepodobne používajú formát .mov natívne, tak použite ten.
Keďže videá nám zasielate na CD/DVD nosičoch, nemusíte sa snažiť o dodatočnú kompresi na pár megabajtov, trojminútové video vo formáte mp4 s veľkosťou napr. 200 MB je úplne v pohode, každou ďalšou kompresiou znižujete kvalitu.

Q: Natáčame video vonku, a potom je počuť nárazy vetra do kamery. Vadí to?
A:
Uvedomte si, že film budú pozerať ľudia, ktorí chcú vidieť dobrý film. Nárazy vetra (také tie zvuky typu “ppf pff hvvv bfff šššš”) im budú celkom vadiť. Snažte sa ich preto minimalizovať. Asi nemáte také profesionálne exteriérové mikrofóny (také tie chlpaté), ale to nevadí. Zvoľte si lepšie počasie na natáčanie, prípadne potom nahovorte zvukovú stopu doma pri počítači a zmiešajte ju s obrazom nahratým vonku. Tým zlepšíte aj hlasitosť vašich hlasov aj znížite šum okolia.

Q: Nie je naše video príliš tiché?
A:
Pustite si nejakú pesničku alebo film tak, aby ste ho dobre počuli. A teraz si pustite váš film. Počujete ho, alebo musíte pridávať hlasitosť? Ak ho počujete dobre, tak je dobre :) Ak treba pridávať hlasitosť, zhlasnite film vo vašom videoeditore. Čo sa môže stať – možno zrazu začujete vo vašom videu nejaký šum, ktorý sa tiež zhlasnil. To nie je dobré, vtedy treba nahrať zvuk nanovo.

Q: Prečo musíme podpísať licenčnú zmluvu? Čo z toho pre nás vyplýva?
A:
Nemôžme predsa premietať filmy, pokiaľ nám to ich autori nedovolia, nie? Keďže cieľom festivalu ako projektu je aj vybudovať nejakú banku fyzikálnych videí, z ktorej budú mocť učitelia aj žiaci čerpať pri výučbe fyziky, potrebujeme aj váš súhlas s používaním vášho filmu na ďalšie takéto účely. Ak nám podpísanú zmluvu nepošlete, váš film sa nebude môcť zúčastniť festivalu.